Как комар уби Тойота Приус 2 част, техническа част.
Тойота Приус 2 На базата на сигнала от МАФ сензора контролерът за управление на двигателя поддържа стехиометричния състав на сместа 14.7:1. С други думи сместа се счита за нормална (не бедна или богата) ако в цилиндъра се подаде 1 част гориво и 14.7 части въздух от общия състав на сместа. Разходомера за въздух не мери нито количеството на кислорода, нито количеството на другите хим. елементи във въздуха. МАФ – сензора работи на принципа на поточното охлаждане на вътрешния елемент – жичка през която тече ток. Всмукателните клапани създават въздушен поток и на този поток е разположен МАФ. Въздухът охлажда жичката и променя нейното съпротивление.
Изправния Датчик притежава следните характеристики : Напрежението на МАФ на неработещ двигател трябва да е 0.996V. Показанията 1.016 и 1.021 са все още приемливи, но повече от 1.035 – означава че датчика е силно замърсен и вече не дава верни показания. Степента на отклонението на МАФ от нормата може да се оцени при работещ двигател на различни обороти. За 1.5 л двигател на празен ход показанията трябва да са 9.5 – 10 кг/час, на 2000 об/мин 19 – 21 кг/час. Ако на 2000 об/мин МАФ показва 17 – 18 кг/час колата по малко дърпа, а разходът е по-малко от обичайната норма. Ако показанията са 22 – 23 кг/час – колата добре дърпа, но разходът става по – голям с 10 – 15 % и в студено време ще пали трудно.
Датчикът, определящ температурата на всмуквания въздух се явява част от ЕСУД – електронна система за управление на двигателя. Елементът се намира между корпуса на въздушния филтър и входа на въздушния тракт в корпуса на МАФ или в долната част на корпуса на въздушния филтър.
Датчикът за температура на въздуха ДТВ представлява термистор – полупроводников резистор, който притежава сило изразена зависимост от окръжаващия го въздух и електрическото му съпротивление.
Отрицателния температурен коефициент на термистора означава, че при повишаване на температурата електрическото съпротивление намалява. Високата температура означава низко съпротивление – 70 Ом при 130 °С, а низката температура дава голямо съпротивление – 100кОм при 40 С.
От електонния блок за управление ЕБУ на датчика се подава напрежение 5 В през резистор с постоянно съпротивление, който се намира в ЕБУ. Температурата на входящия въздух се регистрира в ЕБУ по степента на спад на напрежение на ДТВ, който е с променливо съпротивление. Показанията от термодатчика представляват параметър, който влияе на почти всички системи в автомобила.
Тойота Приус 2
Комар повреди сензора на Тойота Приус
Ако в системата е поставен съвременен Датчик, неверните показания или пълната неизправност не влияят много силно на работата на двигателя като само леко изглаждат характеристиката на ускорение на автомобила и без скенер „ на око” да се забележи тази неизправност е просто НЕВЪЗМОЖНО.
А виж на разхода на гориво ще се отрази. Така че ако разхода при вас е по-висок задължително проверете датчика.
Ако някой контакт е неизправен след известно време ЕБУ ще запише в паметта кода на грешката и ще подаде сигнал на панела с индикаторите «CHECK ENGINE» , като визуално предупреждение за неизправност в системата. Блокът самостоятелно разчита температурата на въздуха, използва сигнала от датчика за температура на охлаждащата течност или задава значение по подразбиране приблизително 33 С и колата ще продължава да върви все едно че сместа не е обогатена излишно.
А сега най-важното: Как да проверим? Уверен съм, че този въпрос вълнува всички собственици на Приус и други хибридни автомобили. Започваме с грешките, които фиксира ЕБУ и ги показва на скенера. Ето ги:
Проверка на МАФ сензор
- Проверка на МАФ по изменение на напрежението.
От ляво надясно кафяв бял зелен червен черен
Взимаме захранване от акумулатора и подаваме:
+ 12В на черен
– 12В на червен
Вкл. волтметър
Плюс – на зелен
Минус – на червен
Мерим – на зелен
След това подаваме на МАФ въздух и наблюдаваме изменението на напрежението на волтметъра. Ако напрежението не се изменя – датчика е повреден.
-
Проверка на МАФ по съпротивление
Мерим съпротивлението м/у кафявия и белия проводник.
То трябва да бъде:
При температура на окръжаващата среда минус 20 градуса С 13.6-18.4 кОм
При температура на окръжаващата среда плюс 20 градуса С 2.21-2.69 кОм
При температура на окръжаващата среда плюс 60 градуса С 0.49-0.67 кОм
При резултат извън указаните параметри работоспособността на датчика не е гарантирана.
Ако ще ходите в сервиз може да покажете на специалистите таблицата от мануала, по която те ще разберат какво и как трябва да проверят и как да се ориентират.
След като майсторите проверят, покажете им още една препоръка от ремонтното ръководство.
*If the result is not as specified, replace the mass air flow meter.
*If the result is within the specified range, remove and inspect the mass air flow meter
Както виждате проверката на МАФ – сензора не представлява особена трудност. Правейки такива проверки вие можете самостоятелно да разберете изправен ли е вашият сензор или не. И да икономисате от ходене в автосервиз.
И връщайки се в началото на нашия разказ: Как малкият комар може да убие такова голямо желязно чудовище като Приус ?
Навярно много читатели, гледайки снимките и рисунките са разбрали: комарът тежащ по-малко от грам, просто е попаднал и се е залепил на една от измерителните жички, с помощта на които ЕБУ определя масата на въздуха постъпващ в мотора и по този начин определя необходимото количество гориво, което трябва да се подаде в цилиндрите. Измерванията се изопачили – блока за управление се замислил и започнал да подава на инжекторите „някакво средно време”, което и довело до неизправността.
Но това вече е така да се каже критическа неизправност. На практика в болшинството от случаите става по друг начин.
Идват клиенти с жалба за голям разход на гориво.
Провеждаме диагностика и виждаме, че указаните по горе грешки по датчика ЕБУ не е фиксирал. Изглежда, че всичко е нормално. И много диагностици се успокояват, отмятайки МАФ сензор като причина за повишения разход на гориво.
В края на краищата ние сме длъжни да анализираме показанията на датчика за разход със съществуващата горивна корекция на двигателя. Как се прави това е тема за отделна статия, която ще напиша в близкото бъдеще.
Но без всякакъв анализ на показанията ние можем да видим на датчика следната картинка
Т.е. запушен с мръсотия и пух въздушен филтър на двигателя.
Как мислите , в какво състояние е датчика МАФ?
А да определим неговото състояние можем и със собствените си очи. За това е нужно само да погледнем на температурния датчик на МАФ-сензора. Той изпълнява още една функция по съвместителство – индикатор на замърсяване на измерващия елемент на датчика за въздух.
Тойота Приус 2
Как това е устроено на практика гледаме на следната снимка:
Т.е. в капката трябва да видим, както казват японците, американски „$”. С други думи във вътрешността на янтарната капка ние трябва да видим главата на терморезистора, която по форма прилича на знака за американски долар.
Как да се приведе мръсния датчик в чисто състояние? Най лесния начин е безконтактна промивка на датчика и измерителния елемент с помощта на специална автомобилна химия. За тази цел подхожда всеки един очистител за карбуратор или нещо подобно, съдържащо в себе си силен разтворител.
Тойота Приус 2
Подробно описание на процедурата
В никакъв случай не пръскайте със силна струя директно върху капката. По този начин вие ще я деформирате и ще повредите датчика. Така
се почиства само ако пръскате с отразена струя или като натискате лекичко на клапана на балона. Обърнете внимание и на факта, че след цялата процедура разтворителя не трябва да оставя след себе си никакви остатъци.
Последно искам да обърна внимание и на уплътняващата гумичка. Как изглежда и нейният оригинален номер можете да видите на следната снимка:
Тъй като гумичката е направена от обикновена гума тя е чувствителна към много разтворители и очистители. Затова преди процедурата по очистване е задължително да се свали и след това да се постави обратно.
Service Hybrid
Пламен Пеев
Русе, България